Post image
Yargıtay’dan emsal karar! “İntihara sürükleyen kasten öldürmeden sorumlu tutulur”

 

Antalya’da, 1 Şubat 2017 yılında diş hekimi sevgilisi Özgür Özen‘in (38) ‘olası kastla ölümüne neden olmak’ suçundan 16 yıl 8 ay hapse mahkum edilen Yücel Düzenli‘nin (43) cezasını bozan Yargıtay, ‘İntihara sürükleyen kasten öldürmeden sorumlu tutulur’ maddesi gereğince sanığın ömür boyu hapis istemiyle yargılanmasına hükmederek kararı bozdu. Sanık Yücel Düzenli yeniden yargılanacak.

Antalya Muratpaşa ilçesine bağlı Şirinyalı Mahallesi Sinanoğlu Caddesi’ndeki 11 katlı apartmanın 5’inci katındaki dairede oturan, 2 çocuk annesi, diş hekimi Özgür Özen, 1 Şubat 2017’de binanın bahçesinde ağır yaralı bulundu. Dairesinin balkonundan düştüğü değerlendirilen Özen için komşuları, 112 Acil Çağrı Merkezi’nden yardım istedi. Gelen sağlık görevlileri, Özen’in vücudunda çok sayıda kırık olduğunu belirledi. Bu sırada Özgür Özen’in eşi olduğunu öne süren kişi, sitenin bahçesine gelerek “Bizi bırakma. Neden yaptın?” diyerek gözyaşı döktü.

İZMİR’DEN GELDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Özen’in eşinden boşandığını, çocuklarıyla yaşadığını bilen komşuları, tanımadıkları kişiden şüphelenip, durumu polise bildirdi. Ekipler, Özgür Özen’in eşi olmadığını belirlediği Yücel Düzenli’yi gözaltına aldı. Hastanede tedaviye alınan Özen, yakınlarına, sevgilisi Düzenli’nin kendisine şiddet uyguladığını, iddia etti. İzmir’den Antalya’ya geldiği tespit edilen Özgür Özen aynı gece hastanede yaşamını yitirdi, Yücel Düzenli ise mahkemece tutuklandı. Hakkında ömür boyu hapis istemiyle dava açılan Düzenli için savcı, ‘olası kastla öldürme’ suçundan 25 yıl hapis cezası talep etti.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 25 Ocak 2019’da görülen davada tutuklu sanık Yücel Düzenli, Özgür Özen’i sevdiğini ve öldürmesi için gerekçe olmadığını öne sürerek “Tahliyemi ve beraatimi istiyorum. Bu olayda yüzde 1 bile sebebiyet vermişliğim olsa zaten vicdan azabı ile yaşarım. Bu olayı, her gün de yaşıyorum zaten. Kesinlikle benim uyguladığım iddia olunan sürekli şiddetin sonucu Özgür’ü itmem ya da atlaması, onu intihara yönlendirmem söz konusu değildir. Hepimizin başı sağ olsun. O toprak oldu, çileyi ben çekiyorum” dedi.

CEZADA İNDİRİM YAPILMIŞTI

Antalya 3. Ağır Ceza Mahkeme’si heyeti, sanığı önce ömür boyu hapse çarptırdı daha sonra da cezasını 20 yıla indirdi. Heyet ayrıca sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri ve cezanın, sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini göz önüne alarak cezada indirime gitti. Mahkeme heyeti, Yücel Düzenli’yi 16 yıl 8 ay hapse mahkum etti.

İNDİRİME KARŞI MÜEBBET TALEBİ

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’nin de onayladığı dosya, Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’ne gönderildi. Yargıtay, sanığın TCK’nın 84/4 maddesi gereğince cezalandırılması gerektiğini belirterek ilk derece mahkemenin ‘olası kast’tan verdiği 16 yıl 8 ay hapis cezasını bozdu ve cezada artırıma gidilmesini istedi.

Yargıtay kararında, “İşlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan veya ortadan kaldırılan kişileri intihara sevk edenlerle cebir veya tehdit kullanmak suretiyle kişileri intihara mecbur edenler, kasten öldürme suçundan sorumlu tutulurlar” şeklindeki ceza maddesinin dikkate alınması gerektiği belirtilerek dosyayı, Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri gönderdi.

Sanık Yücel Düzenli, 4 Mart’ta yeniden görülecek duruşmada ‘kasten öldürme’ suçundan ömür boyu hapis istemiyle yargılanacak.

18.02 2022

 

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN