Post image
Uyuşturucuya savaş açtılar

Bursa’da uyuşturucu kullananların ve satıcılarının mesken edindiği mahallede vatandaşlar evlerinin önünde silahla nöbet tutuyor.

Osmangazi’ye bağlı Alemdar Mahallesi, uyuşturucu bağımlılarının meskeni oldu. Bölgede bulunan onlarca metruk binada uyuşturucu satıcıları ve kullanıcılar cirit atıyor. Bu durumdan rahatsız olan mahalleli ise evlerinin önünde silahlarla nöbet tutuyor. Alemdar Muhtarı Abdullah Akay, metruk binalarda uyuşturucu kullananların sayısının çok olması üzerine tek başına uyuşturucu ile mücadeleye başladı. Metruk binalarda tek tek uyuşturucu bağımlılarıyla konuşan muhtar, onlara elinden geldiği kadar yardımcı olmaya ve bu illetten kurtarmaya çalışıyor. Bölgedeki metruk binaları gezerek uyuşturucu kullanan ve satanların dertlerini dinleyen Abdullah Akay, 4 bin gencin bulunduğu mahallede yaklaşık bin gencin uyuşturucu kullandığını ileri sürdü. Muhtar, mahallerindeki tabakhaneler olarak bilinen metruk binaların bir an evvel temizlenmesi gerektiğini söyledi.

“Çocuklarımın yüzünü göremiyorum”

Mahallerindeki uyuşturucu bağımlısı sayısının her geçen gün artığını, halkın çok huzursuz olduğunu belirten Abdullah Akay, “Uyuşturucu bağımlıları bu illetten kurtulmak için devletten yardım bekliyor. Bu gençleri kurtarmak lazım. Yüzlerce genç uyuşturucunun pençesinde” diye dert yandı. Metruk binaların çevresinde evleri bulunan vatandaşlar ise, uyuşturucu sancıları ve bağımlılarından gelebilecek bir tehlikeye karşı silahlarıyla nöbet tutuyor.

Uyuşturucu bağımlısı bir şahıs, “Bu illetten kurtulmak istiyorum. Uyuşturucu yüzünden eşimden ayrıldım. Çocuklarımın yüzünü göremiyorum. İşsiz olduğumuz için kullanıyorum. Yetkililerin bana ve benim gibilere sahip çıkmasını, iş sahibi yapmasını istiyorum. Uyuşturucuyu bırakmak istiyorum. Her içici aynı zamanda bir satıcıdır. Çalışmayan ve parası olmadığı için uyuşturucu temin edemeyen bağımlılar bunu satmak zorunda kalıyor. Biz bu illetten kurtulmak istiyoruz. Devletimiz bize sahip çıksın, bizi bu bataklıktan kurtarsın” dedi.

Vatandaşların uyuşturucu bağımlılanndan korunmak için silahla nöbet tuttuğu mahallenin yakınlarında ise bir kişi moloz yığınları arasında ölü bulundu. Ölüm sebebi henüz belirlenemeyen 2 çocuk babası şahsın eşi ve annesi cesedi görünce sinir krizleri geçirdi. Edinilen bilgiye göre, Osmangazi’nin Çukurca Mahallesi 618. Sokak’ta bulunan boş bir arazide hareketsiz yatan bir kişiyi gören vatandaşlar, durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen ekipler şahsın öldüğünü tespit etti. Ölüm sebebi henüz belirlenemeyen şahsın 28 yaşındaki A.B. olduğu öğrenildi. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen A.B.’nin eşi S.B. ile annesi G.B. sinir krizleri geçirdi. Cesedi görünce feryat eden aile bireyleri, sağlık ekipleri tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Şahsın cesedi ölüm sebebinin tespiti için Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı. Polis ekiplerinin olayla alakalı tahkikatı sürüyor. IHA

2_4945_3

Son günlerde ölüm olaylarının yaşanması üzerine bir yılda 255 ayrı operasyonda 218 kişinin tutuklanmasını sağlayan Bursa Emniyet Müdürlüğü 6 mahalleyi sivil görevlilerle abluka altında tutacak. Bu kapsamda Uyuşturucuyla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün personel sayısı arttırıldı. İlk kurulduğunda 87 olan personel mevcudu 125 kişiye çıkarıldı. (ensonhaber.com, 03.02.2017)

 

(Bursa Sancak, 01.02.2017)

 

 

 

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN