Post image
Unutkanlık, depresyon ve ilaçlar

Unutkanlık günümüzde küçükten büyüğe pek çok insanın problemi… Uzman Klinik Psikolog Sinem Gül Şahin, “unutkanlığın depresyon belirtisi” olabileceğini belirttiyor… Malumunuz depresyon yaşayan insanların sayısı günümüzde öylesine arttı ki, pek çok insan çere olsun diye ilaçlara başvuruyor… Amerikalı bilim adamları geçen hafta yaptıkları bir açıklama ise “Depresyon giderici ‘serotonin’ hormonunu artıran Prozac gibi ilaçların beyinde kaygı artırıcı yan etkileri olduğu“nu ortaya koydular…

uzman_200Depresyonun, çökkün ruh hali, ilgi ve zevk almada oldukça azalma ile tehlike sinyalleri veren duygusal, zihinsel, davranışsal bazı belirtilerle kendini gösteren ve bedenimize de yansıyabilerı bir durum olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Sinem Gül Şahin, “Günlük hayattaki olası duygusal dalgalanmaları, iniş çıkışları depresyon olarak etiketlemek doğru değildir. Bu ruh halini depresyon olarak tanımlamak için süregelen belirtilerin en az 15 gündür var olması gerekmektedir. Peki nedir bu belirtiler? Duygusal belirtiler; mutsuzluk, karamsarlık, eskiden zevk aldığı şeylerden zevk alamama, kendine yönelmiş suçluluk duygularında artış, ilgide azalma, huzursuzluk, kendini değersiz ve yalnız hissetme, cinsel isteksizlik, kendine güveninin azalması, genel bir bıkkınlık hali ve intihara meyil görülebilir” diyor. Zihinsel belirtilerde en çok göze çarpanın unutkanlık olduğunu ifade eden Şahin, şunları söylüyor:

“Bunun yanı sıra konsantrasyon bozuklukları, dikkatini bir yere odaklayamama ya da uzun süre dikkatini bir işe verememe, dikkat süresinin kısalması şeklinde sorunlar görülebilir. Karar verme mekanizmasında da çoğunlukla sıkıntı yaşanmaktadır. Davranışsal belirti olarak hareketlerde belirgin bir ağırlaşma, halsizlik durumu, sosyal ortamlara girmekten kaçınma, insan ilişkilerinden uzaklaşma, iletişimini koparma, yapması gerekenleri erteleme, cinsel ilişkiden kaçınma görülebilir. Bedenimiz de depresyon durumundan etkilenir. Aşın kilo kaybı ya da tam tersine iştahta artış sonucu fazla kilo alma durumu ortaya çıkabilir. Uyku ile ilgili problemler sıkça karşımıza çıkar. Kişi ya uyuyamadığından ya da aşırı uyuduğundan şikayetçidir. Ne kadar uyusa da kendini dinlenmiş hissetmeyebilir. Mide rahatsızlıkları bu dönemde en yaygın olarak görülen hastalıklardır. Bunun yanı sıra eklem ağrıları, baş ağrısı gibi durumlar da ortaya çıkabilir. Bütün bu saydığımız belirtilerin hepsinin aynı anda gözükmesi gerekmez. 4-5 tanesi en az 15 gündür devam ediyorsa bir uzmana gitmenizde fayda vardır. Depresyonla başa çıkmak için genelde ilaç tedavisi ve terapi yöntemleri kullanılır. Kişinin tedaviyi aksatmaması gerekir. Bu dönemde yakınların desteği oldukça işe yarar. Kişinin kendini değerli hissetmesine katkıda bulunur. Bu yüzden sıcak ilişkilerin olduğu yakın çevre ile iletişimde bulunmak bu süreçte yararlıdır. Aynı zamanda bünye için zararlı maddelerden uzak durup yürüyüş gibi sporlar yapmak bedenimizin depresyonla savaşmda destekçi olacaktır.” 

depresyon-nedir2

 

Depresyon ilacı depresyona sokuyor

ABD’li bilim insanları, birçok kişi tarafından kullanılan mutluluk hormonunu artıran ‘Prozac’ gibi ilaçların bugüne kadar bilinmeyen yan etkilerini gün ışığına çıkardı. Akademik çalışmalarıyla bilinen The Journal Nature dergisinde yayımlanan yeni araştırmanın sonuçları, seratonin hormonunun olumlu sonuçlarının yanı sıra bilinmeyen karanlık yönlerinin de olduğunu ortaya koydu! Beyindeki serotonin düzeylerini artırmak için tasarlanmış ve anksiyete için reçeteli bir tedavi yöntemi olan Prozac gibi ilaçların daha önce bilinmeyen yan etkilerinin tespit edildiğini belirten bilim insanları, bazı durumlarda ilaçları kullanan kişilerin ilacı kullanmadan önceki hallerinden daha endişeli, hatta intihara meyilli hale geldiklerini ifade ettiler.

Umut Vakfı

 

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN