Post image
Unicef: Dünyada 75 milyon çocuk eğitimden yoksun

515

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu Unicef, dünya genelinde insani krizi yaşanan bölgelerde okul çağındaki 75 milyon çocuğun eğitim desteğine ihtiyaç duyduğunu söyledi. 7 yaş altı 87 milyon çocuk çatışma bölgelerinde yaşam mücadelesini öğrenirken Suriye’de 5 yıldır süren savaş boşunca 6 bin okul kullanılamaz hale geldi…

Unicef’in raporuna göre, insani krizde olan bölgelerde yaşları 3-18 arasında değişen 462 milyon çocuk yaşıyor.

Suriye’de 5 yıldır süren savaş nedeniyle 6000 okul kullanılamaz hale geldi, çatışmaların yaşandığı Doğu Ukrayna’da da her beş okuldan biri ya hasar gördü ya da yıkıldı.

Rapor, İstanbul’da 23-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Dünya İnsani Zirvesi öncesi yayımlandı.

-abd-askerleri-gozetiminde-erkek-cocuklara-tecavuz-edildi-

7 yaş altı 87 milyon çocuk çatışma bölgesinde

Zirvede ‘Education Cannot Wait’ (Eğitim Bekleyemez) adlı yeni acil yardım fonu da açıklanacak.

Fon, gelecek 5 yıl içinde 4 milyar dolara yakın yardım toplamayı hedefliyor. Unicef yardımın acil eğitim ihtiyacı olan 13.6 milyon çocuk için kullanılacağını söyledi.

suriyede-cocuk-olmak-ya-savas-ya-iskence,pl_Yv6AQm0e9mf3niQ_X6g

‘Kayıp kuşak riski’

Unicef’in verilerine göre, bir yıldan uzun süredir eğitimden yoksun bırakılan yoksul ailelerin çocuklarının eğitime geri dönme ihtimalleri oldukça düşük.

Raporda, “Büyük ayaklanmalar sırasında okullar çocuklara güvenli alan ve hayati öneme sahip bir düzen sağlasa da, kriz dönemlerinde çocuklar özellikle eğitimden yoksun bırakılma riskiyle karşı karşıya” deniyor.

Unicef, eğitimin çocuklara kendi hayatlarını ve kendi ülkelerini yeniden inşa etmeleri için yapı taşları verdiğini belirtiyor.

Pakistan’da kız çocuklarının eğitim haklarını savunan Malala Yusufzay, bu yıl başında savaş nedeniyle yerlerinden edilen milyonlarca Suriyeli mülteci çocuğun eğitimi için daha çok çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Yusufzay, mülteci çocukların “kayıp kuşak” olma riski taşıdıklarını ifade etti.

(BBC Türkçe, 04.05.2016)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN