Post image
UNICEF: ‘Çocuklarımızı Yeterince Koruyamadık’

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), milyonlarca çocuğun dünyada artan çatışmalar yüzünden yaşadıkları şiddet nedeniyle büyük riskler altında yaşamak zorunda kaldığını açıkladı.

UNICEF, dünyada rekor düzeyde artan çatışmalarda çocukların vahşeti yaşadığını kaydederek ”Çocuklarımızı yeterince koruyamadık” açıklamasını yaptı.

UNICEF Acil Durum Program Direktörü Manuel Fontaine, dünyanın dört bir yanındaki çatışma bölgelerinde yaşayan çocukların son 12 ayda aşırı şiddette maruz kaldıklarını belirterek “Dünya, çocukları korumak adına başarısızlığını sürdürüyor. Son 3 yılda, çok daha fazla ülkede çatışmalar çıktı. Çatışmaların tarafları neredeyse hiç ceza almadan vahşet işliyor. Bu durum günden güne daha da kötüye gidiyor. Çocukları korumak ve onlara yardım etmek için çok daha fazlası yapılabilir ve yapılmalıdır” diye konuştu.

 

“Çocuklar askere alındı, canlı kalkan olarak kullanıldı”

UNICEF’e göre, savaş ve iç çatışmaların yaşandığı ülkelerde çocuklara yönelik çok ciddi ihlaller meydana geliyor. Çocuklar insan kalkanı olarak kullanılıyor, çatışma ve savaşlarda silahlandırılarak askere alınıyor.

UNICEF, 2005 yılında Güvenlik Konseyi tarafından tespit edilen altı ağır ihlalden ikisinin, silahlandırılan ve canlı kalkan olarak kullanılan çocuklar olduğunu belirtiyor.

Dünyada milyonlarca çocuğun, tecavüz, zorla evlendirme ve kaçırılma riski taşıdığını vurguluyor.

UNICEF’e göre, Suriye, Yemen, Kongo, Nijerya, Güney Sudan ve Myanmar da, çocuklara yönelik istismarlar, çatışan tarafların adeta standart taktikleri haline dönüşmüş durumda.

 

(www.amerikaninsesi.com, 29.01.2019)

 

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN