Post image
Mutluluk aileden geçen bir miras

mutlu-aile

Mutluluğunuzun büyük ve tek seferlik olaylara bağlı olduğunu sakın düşünmeyin, çünkü araştırmalara göre mutluluk yüzde 48 genetik.

Sosyal bilimciler, psikiyatristler, ekonomistler mutluluğun formülünü bulmak için onlarca yıl süren araştırmalar yaptı. Sonunda mutluluğun yüzde 48 oranında genlerimizden kaynaklandığı ortaya çıktı. Mutluluğun genetik olduğu sonucuna demografik özellikler bakımından aynı olan insanların mutluluk düzeyleri arasındaki farklılıkları araştıran Minnesota Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ulaştı. Araştırma ile ilgili bilgi veren Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, “Araştırmacılar tek yumurta ikizi olarak doğup, bebekken birbirlerinden ayrılan ve farklı aileler tarafından büyütülen kişileri takip ettiler. Bu araştırmacılar, herhangi bir andaki mutluluğumuzun şaşırtıcı bir oranda -yaklaşık yüzde 48- genlerimizden geldiği sonucuna vardılar” dedi.

Ailenizi suçlamayın

“Bunu öğrendikten sonra, ruh halinizin kötü olduğu zamanlar için sakın anne- babanızı suçlamayın” diyen Başkak, şöyle devam etti:

“Mutluluğunuzun büyük, tek seferlik olaylara bağlı olduğunu düşünmeyin. Büyük bir başarı ya da prestijli bir iş daimi mutluluğun sırrı değildir. Kişilerin mutluluğunu yüzde 48 belirleyen genetik faktörlerdir. Yüzde 40’a kadar belirleyici olan yakın zaman önce olmuş olan olaylardır fakat bunların etkisi uzun sürmez.”

(cumhuriyet.com.tr, 30.05.2016)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN