Post image
İstanbul’un iki ilçesinin uyuşturucu haritası

5a4e4148c03c0e1ce83a55d5

İstanbul’da Çatalca ve Beyoğlu’nun kanalizasyonlarında uyuşturucu madde tespitine yönelik yapılan 1 yıllık çalışmanın sonucuna göre; Çatalca’da en çok rastlanan atık uyuşturucu ‘metamfetamin’, Beyoğlu’nda ise ‘esrar’.  Yine çalışmaya göre; Çatalca’da hafta sonu kullanım miktarı artarken Beyoğlu’nda ise esrar kullanımı düşerek kokain kullanımı artıyor. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün emriyle tüm Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da da uyuşturucuyla mücadele tüm titizliğiyle sürüyor ve 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 34 artışla 9 bin ton uyuşturucu yakaladı emniyet güçleri…

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nce 1 yıl önce “Atık Sulardan Uyuşturucu ve Psikoaktif Maddelerin İzlenmesi” isimli bir proje başlatılmış ve pilot bölge olarak Beyoğlu ile Çatalca ilçeleri seçilmişti…

1783803_940x531

Hürriyet’ten Eyüp Serbest‘in haberine göre, Bütçesi 1 milyon 214 bin Lira olarak belirlenen projeyi İstanbul Kalkınma Ajansı, Yeşilay ve İSKİ destekledi.

Öğretim üyesi Yardımcı Doçent Doktor Selda Mercan’ın yürüttüğü projede, pilot bölgelerdeki kanalizasyonlara cihazlar yerleştirilerek farklı zamanlarda örnekler alındı. Ve Selda Mercan 1 yıl sonunca çarpıcı istatistiklere ulaştı.

Projenin ilk sonuçları dün İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak’ın da katıldığı toplantıyla açıklandı.

HAFTA SONU UYUŞTURUCU KULLANIMI ARTIYOR

Araştırma sonuçlarının tespitinde, bulunan uyuşturucu miktarı ilçe nüfusuna oranlandı. Sonuçlara göre, Çatalca’da hafta içi her bin  kişi 2.8 doz metamfetamin kullanıyor. Bu oran hafta sonunda 10.2’ye çıkıyor. Çatalca’da amfetamin kullanımı hafta içi ve hafta sonu sabit olarak 0.3 birim. Kokain kullanımı ise hafta içi 0.1 birim, hafta sonu ise 0.3 birim.

Beyoğlu’nda ise hafta içi her bin kişi 4.8 doz esrar, 4 doz ise metamfetamin kullanıyor. Esrar kullanımı hafta sonunda 4.2 birime, metamfetamin kullanımı ise 3.9 birime geriliyor.

Ancak hafta içi 0.4 birim olan amfetamin miktarı 0.5 birime, ecstasy miktarı 1 birimden 2.2 birime, kokain miktarı ise 1.5 biriden 2.3 birime yükseliyor…

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEYE HIZ VERDİK

Toplantıya katılan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, uyuşturucuyla mücadelenin topyekün yapılması gerektiğini, 2017 yılında uyuşturucuyla mücadeleye ağırlık verdiklerini belirtti. Mustafa Çalışkan, şunları söyledi:

“2017’de yakalanan uyuşturucu madde miktarı 9 tona çıktı. 2016 ile arasında yüzde 34’lük bir artış sağlandı. Uyuşturucu hap miktarında yüzde 394’lük artış sağladı. Tüm bu operasyonlarda 47 bin 213 kişiye adli işlem uygulandı. Bu veriler yalnızca birer sayıdan ibaret değil. Bu veriler sahada mücadele ederken her ayrıntının incelenmesi ve ulaşılabilir olmasının uyuşturucuyla mücadelenin temel taşı olduğunun bir göstergesidir.”

ARKAMIZI DÖNMEYİP ELİMİZİ UZATMALIYIZ

Uyuşturucuya alışmış kişilere toplum olarak arkamızı döndüğümüzü anlatan Mustafa Çalışkan, “Aslında toplum olarak aile olarak, devlet olarak elimizi uzatacağımız zaman tam bu zaman. Sevdiklerimizin bize ihtiyacı olan zaman bu zaman. Mutlaka insanlar hataya düşebilir. Yanlış arkadaşları edinebilir. Aile olarak, anne olarak, mahalleli olarak veya devlet görevlileri olarak bu insanlara elimizi uzatmak. Bunun inşallah daha fazla bu şekilde olacağını umuyorum” dedi.

Umut Vakfı

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN