Post image
İspanya’da acı tablo! İntihar sayısında tarihi rekor

İspanya’da 2020 yılında 3 bin 941 kişi intihar ederek hayatına son verirken, bunun ülke tarihinde bir yıldaki en yüksek intihar sayısı olduğu açıklandı.

İspanya İntiharı Önleme Vakfının yayımladığı rapora göre, 2020’de, bir yıl öncesine göre yüzde 7,4’lük artışla 3 bin 941 kişi intihar etti.

İspanya İstatistik Enstitüsü’nün yıllık ölüm kayıtlarına göre hazırlanan raporda, ülkede geçen yıl günde ortalama 11 kişinin intihar ettiği ve bunların yüzde 74’ünün (2930) erkek, yüzde 26’sının da (1011) kadın olduğu belirtildi.

Raporda, 15-29 yaşları arasındaki gençlerde tümör vakalarından sonra en fazla ölüm nedeninin intihar olduğuna ve ilk kez intihar sonucu hayatlarını kaybeden kadınların sayısının bini geçtiğine vurgu yapıldı.

İntiharlardaki artışın sebeplerinden birinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu sosyal ve ekonomik sorunların kişiler üzerinde yarattığı ruhsal bozukluklar olduğu savunuldu.

İspanya’da artan intihar vakalarına karşın, ülke tarihinde ilk kez başkent Madrid’de, 11 Eylül’de yürüyüş düzenlenmişti. “İntiharları Durdurma Platformu” adlı sivil toplum örgütünün çağrısıyla Madrid’deki Sağlık Bakanlığı binasının önünde toplanan kalabalık grup, Sol Meydanı’na yürümüştü.

Katolik dininin değerleriyle bağlantılı olarak, ülke geçmişinde tabu olarak bilinen intihar olaylarının ilk kez toplumsal bir sorun olarak gündeme getirilmesi ve halkın sadece bu konuyla ilgili olarak sokaklara dökülmesi bir ilk olmasından dolayı dikkati çekmişti.

Sol koalisyon hükümeti başta olmak üzere meclisteki tüm siyasi partilere “İntiharları Önleyici Ulusal Plan” çıkarılması çağrısında bulunan göstericiler, hastanelerde psikolog sayısının artırılması ve akıl sağlığıyla ilgili yardım programlarının çoğaltılmasını talep etmişti.

Sivil toplum örgütünün yetkilileri, vakaların nedenlerini ortaya çıkarmak, sorunun ciddiyeti konusunda toplumu bilinçlendirmek ve bu sondan kaçınmak için neler yapılabileceğini tartışmak istediklerini vurgulamıştı.

Gösteriye destek veren Madrid Psikologlar Odası tarafından yapılan açıklamada ise “Avrupa’nın geri kalanıyla kendimizi kıyasladığımızda İspanya çok gülünç bir durumda. İntihar düşüncesinde olan birine zamanında ve yeterli düzeyde psikolog desteği verilmesi, intiharı önlemede kilit bir öneme sahiptir” denilmişti.

Psikologlar Odası, salgın ile birlikte intihar girişimlerinin gençler arasında yüzde 250 arttığı uyarısında bulunmuştu. AA

(Posta, 12.11.2021)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN