Post image
En çok hırsızlık, uyuşturucu ve cinayet

Emrah ÖZCAN

MHP Lideri  Devlet Bahceli‘nin önerisiyle gündeme gelen af meselesi sonrası, ülkedeki tutuklu ve hükümlü sayısını, suçun gruplara ve bölgelere dağılımını sizler için derledik. Adalet Bakanlığının verilerine göre; suç gruplarına göre dağılımda ülkede en çok hırsızlık, uyuşturucu ve adam öldürme suçlarından tutuklu hükümlüler bulunuyor.

Türkiye’de hükümlü sayısı son 10 yılda yüzde 121,8 artarken, hırsızlık, uyuşturucu ve adam öldürmeden tutuklu hükümlü sayısı ilk 3 sırada yer aldı.

TBMM’de son zamanlarda birçok konuda yeni yasal düzenlemelerin yapılması ve meclis genel kurulunun birçok kanuna imza atması mahkûm yakınlarının ve yıllardır af bekleyenlerin umutlarının artmasına neden oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahceli’nin ise geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile cezaevlerinde tutuklu bulunanların durumuna işaret ederek “af” düzenlenmesinin çıkması gerektiğini gündeme getirmiş bu da tutuklu bulunan hükümlülerin suç, yas, cinsiyet gibi istatiksel dağılımlarının merak edilmesine neden olmuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli daha sonra sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda, “Çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri, PKK’lılar, FETÖ’cüler hariç olmak üzere, demir parmaklıkların gerisinde özgürlük düşü kuran, zindanda gün sayan, dama düşüp sevdiklerinin ve sevenlerinin hasretini çeken kader kurbanlarını afla taltif etmek niye akıllara gelmez?” açıklamasında bulundu. Hükümet yetkililerinden böyle bir konunun gündemlerinde olmadığı dile getirilse de herkesçe merak edilen olası bir genel af durumunda kimlerin yararlanabileceği merak söz konusu oldu.

HÜKÜMLÜ SAYISI SON

10 Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünün 2 Ekim 2017 verilerine göre, tutuklu ve hükümlü sayısı son 10 yılda yüzde 121,8 artarken cezaevi sayısı ise yüzde 52 oranında arttırıldı. Verilere göre, Türkiye’de son 10 yılda tutuklu ve hükümlü sayısı yüzde 121,8 oranında artarak 228 bin 983 kişiye ulaştı. Cezaevinde bulunanların 216 bin 180’ini erkek, 9 bin 985’ini kadınlar, 2 bin 828’ini ise 18 yas altındaki çocuklar oluşturdu.

MARMARA BÖLGESİ İLK SIRADA

Tutuklu ve hükümlülerin bölgelere göre dağılımında Marmara Bölgesi ilk sırada yer alırken, Marmara’yı Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, îç Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi izledi.

HIRSIZLIK, UYUŞTURUCU, ADAM ÖLDÜRME İLK 3 SIRADA

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğünün 2016 yılı verilerine göre ise suç gruplarına göre dağılımda Türkiye’de en çok hırsızlık, uyuşturucu ve adam öldürme suçlarından tutuklu hükümlüler bulunuyor. Bu suçlan yaralama, yağma veya gasp, cinsel suçlar ve sahtecilik takip ediyor. İlk sırayı 22,8 ile hırsızlık alırken, hırsızlığı yüzde 18,9 ile uyuşturucu, yüzde 15,5 ile adam öldürme, yüzde 12,5 ile yaralama, yüzde 12,2 ile yağma veya gasp takip ediyor. Yağma veya gaspı yüzde 8,1 ile cinsel suçlar, yüzde 4,8 ile sahtecilik, yüzde 3,2 ile dolandırıcılık, yüzde 1,1 ile fuhuş, yüzde 0,9 ile de adam öldürmeye teşebbüs suçlan izliyor.

EN COK 21-39 YAS ARALIĞINDA

Tutuklu hükümlülerin yaş gruplanna göre dağılımı temel alındığında ise tutuklu hükümlülerin yansından fazlasını gençorta-yetişkin denilen 21 ve 39 yaş aralığı oluşturuyor. Bunu ileri yetişkin diye tabir edilen ve neredeyse hükümlü sayısının 4’te birini oluşturan 40 ve 64 yaş aralığı takip ediyor. Daha sonra 18 ve 20 yaş arası genç grup, 12 ve 17 Yaş ve en son olarak 80 yaş ve üstü diye tabir edilen yaş grubu takip ediyor.

FETÖ’DEN TUTUKLU HÜKÜMLÜ SAYISI 38 BİN 470

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün 10.02.2018 tarihinde yaptığı açıklamada ise FETÖ’den tutuklu hükümlü sayısının 38 bin 470, PKK’dan 10 bin 79, DEAŞ’tan bin 354 olduğu belirtildi. Bununla birlikte terörden tutuklu hükümlü sayısının 50 binin üzerine çıktığı tahmin ediliyor. Tutuklu ve hükümlülerin sayısında son 5 yıldaki artiş ise 97 bini bulurken, tutuklu sayısının 2018 sonu itibarıyla 275 bine çıkacağını öngören Adalet Bakanlığı, 45 yeni cezaevini tamamlamayı planlıyor.

(Haber Vaktim, 19.05. 2018)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN