Post image
“Düğünleri de, eğlenceleri de başlarına yıkılsın”

 

Sapanca ilçesinde arkadaşlarıyla basketbol oynarken yorgun merminin isabet etmesi neticesinde yaralanan 15 yaşındaki gencin babası Emre Çıkınoğlu, “Silah sahibi olması gerekenler sadece güvenlik güçleri, artık gerçekten bir sağduyuya sahip olmamız gerekiyor. 21’nci yüzyıldayız, insanların kendisine silahtan başka bir merak bulmasının zamanı geldi” dedi.

Olay, 26 Haziran günü Sapanca’nın Rüstempaşa Mahallesi Prof. Dr. Mehmet Abuç Caddesi üzerinde bulunan bir sitenin basketbol sahasında meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, 15 yaşındaki Eren Çıkınoğlu, arkadaşlarıyla basketbol oynadığı esnada bir anda yere yığıldı. Eren Çıkınoğlu’nun ensesinden kan aktığını gören arkadaşları ve site sakinleri durumu 112 Acil Yardım ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından yapılan kontrollerde 15 yaşındaki gencin ense bölgesinden yorgun mermi isabet ettiği belirlendi. Yapılan ilk müdahalenin ardından Sapanca Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Çıkınoğlu daha sonra Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

 

 

MAGANDA KURŞUNU İSABET ETTİ

Maganda kurşunuyla ağır yaralanan gencin babası ve site sakinleri bir araya gelerek yaşanan olaya tepki gösterdi. Olayın yaşandığı basketbol sahasında bir araya gelen site sakinleri; düğün, sünnet ve benzeri etkinliklerde bölgede havaya silah sıkıldığını ve bu durumun önüne geçilmesi gerektiğini ifade ettiler. Yorgun mermiye hedef olan 15 yaşındaki Eren’in babası Emre Çıkınoğlu, “Kendisi basketbol sahasında potanın altında arkadaşlarıyla oynarken bir çığlık atarak yere yıkılıyor. Mermi vücuduna giriyor ve akciğerlerini sıyırarak, diyaframın üst kısmında duruyor. Diğer oğlum beni evden çağırıyor o esnada, baba koş Eren sahada nefes alamıyor diye. Hemen buraya geliyorum bende o esnada sağ olsun komşularımız ambulansı aramışlar. Daha sonra beraber Sapanca İlçe Hastanesine gidiyoruz. Oradaki röntgen sonucunda vücutta yorgun mermi olduğu fark ediliyor. Bizi hızlıca Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine ambulans ile sevk ettiler. Orada çekilen tomografi sonucunda durumunun ciddi olduğu anlaşılıyor. Gece boyunca durumunun stabil hale gelebilmesi için doktorlar çaba gösterdiler. İlk 8 saatin çok kritik olduğu söyleniyor ama hala 72 saat hastanede kalacak, daha henüz 24 saati tamamlamadı. Çok şükrü 12 saatin sonunda Göğüs Cerrahi doktor bey çıkıyor ve bize iyi haberi veriyor. Durumunun kontrol altına alındığını, hayati tehlikesinin geçmiş olduğunu söylüyor” dedi.

NEYİN GÖSTERİŞİNİ YAPIYOR

Bugün kendi çocuğunun başına gelen olayın sokakta yürüyen herhangi bir kişinin de başına gelebileceğine dikkat çeken Çıkınoğlu, “Çok kötü bir olayı şanslı bir şekilde kapatıyoruz. Bu bugün benim çocuğumun başına geldi, ama bu sitede o anda bu sahada 20 tane daha çocuk oynuyordu, herhangi bir farklı kişinin de başına gelebilirdi. Ben merak ediyorum; eline silah alıp havaya ateş açıp, 14 yaşında çocuğu vuran kişi neyin gösterişini yapmış oluyor? Silah sıkmak isteyen kişi bir dahaki sefere kendi ayağına saydırsın, benim oğlumu veya başkasının çocuğunu vurmasın. Bu işi sağduyulu bir şekilde çözemeyecekse, kendini vurarak işaretlesin bizde kimin maganda olduğunu gerçekten net olarak görelim” diye konuştu.

TANIKLARI DİNLEDİLER

Olayın hiçbir açıklaması olmadığını ve sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade eden Emre Çıkınoğlu, “Polis ekipleri buraya gelerek tanıkları dinledi ve notlarını aldı, merminin vücuda giriş açısına bağlı olarak geldiği yön ve mesafe kapsamında incelemelerini başlattılar. Silah sahibi olması gerekenler sadece güvenlik güçleri, artık gerçekten bir sağduyuya sahip olmamız gerekiyor. 21’nci yüzyıldayız, insanların kendisine silahtan başka bir merak bulmasının zamanı geldi. Masum insanın hayatına mal olacak bir hareketin hiçbir açıklaması yok, biz site olarak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Bu bireysel bir olay değil, bizim uğraşımızda kişisel bir intikam değil. Bu ve benzer olayların hayatımızdan çıkması için ne yapılması gerekiyorsa yapma arzusundayız” şeklinde konuştu.

(Ada Postası, 28.06.2021)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN