Post image
Dört çocuktan bir, yoksul

turkiyede-yoksullugun-egitime-yansimalari-promo-aa

Engin ESEN

Türkiye’deki 24 milyon çocuktan 6 milyonunun yoksulluk koşulları altında büyüdüğü ortaya çıktı.

Türk vatandaşlarının önemli bir bölümü yoksulluk içinde büyüyüp, yoksulluk içinde hayata veda ediyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) “Bir Bakışta Toplum” raporuna göre, Türkiye’deki çocukların (0-18 yaş grubu) yüzde 25.3’ü yoksulluk sınırının altındaki koşullarda yaşıyor. Yoksulluk oranı 18-25 yaş grubunda yüzde 14.1’e gerilerken, 26-65 yaşındakiler arasında yüzde 12.9’a kadar düşüyor ancak 65 ve üzerindeki yaşlarda yüzde 19’a dayanıyor. Türk toplumu genelindeki yoksulluk oranı ise yüzde 17.2 olarak kaydedildi.

OECD uzmanları yoksulluğu, “bir toplumdaki ortalama eşitlenmiş harcanabilir gelirin yüzde 50’sinden daha azıyla geçinmek” olarak tanımlıyor. Kuruluşun raporunda, 35 üye içinde çocukların yoksulluk riski altında bulunma oranının en yüksek olduğu ülkenin Türkiye olduğu belirtildi. Rapora göre, Türkiye’de yoksulluk içinde yaşayan çocuk oranı yüzde 25.3’ü bulurken, OECD genelinde ise yüzde 13.3 olarak kayıtlı. OECD’nin toplum genelindeki yoksulluk ortalaması ise yüzde 11.4 düzeyinde. Raporda, “Türkiye (Yunanistan ve İtalya ile beraber) genel olarak uygulanabilir ‘garanti edilmiş asgari gelir’ yardımı bulunmayan nadir OECD ülkeleri arasında yer alıyor” denildi.

GENÇLER KORUNMASIZ
OECD uzmanları, 2008-2009 ekonomik krizinden en çok olumsuz etkilenen İspanya ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinde yoksullaşmanın hızla artmasına karşın, toplum genelindeki ortalama gelir azaldığından, bu gelire göre hesaplanan yoksulluk oranının fazla değişmediği belirtildi. 2007-2014 döneminde Estonya ve Macaristan’da eşitsizlikle birlikte yoksulluk oranı artarken, yoksulluğun azaldığı ülkeler Avustralya, İzlanda, Letonya ve İngiltere olarak sıralandı.
Raporda ayrıca, işsizliğin artmasıyla birlikte, gençlerin yoksulluğa karşı korunmasızlık bakımından yaşlıların önüne geçtiği kaydedildi.

h1112

AÇLIK SINIRI 1.677 TL’YE YÜKSELDİ

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 677 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 589 TL olarak belirlendi.

Ocak ayında aralık ayına göre gıda fiyatlarında ortalama yüzde 8.42’lik bir artış yaşandı. Aralık ayında göze çarpan en büyük artış yüzde 93.26’yla kabak, yüzde 79.40’la patlıcan, yüzde 74.66’yla salatalık, yüzde 69.46’yla çarliston biberde yaşandı.

(Sözcü, 08.02.107)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN