Post image
Diktatörlük ve Demokrasi (19.02.2013)

CCF Demokrasi kpk 1-2bskBrigitte Labbé
Yazar: Brigitte Labbé
Danışman: Pierre-François Dupont – Beurier
Resimleyen: Jacques Azam
Türkçe yayın editörü: Müren Beykan
Türkçesi: Azade Aslan
Çocuk Kitaplar
Çıtır Çıtır Felsefe Dizisi
40 sayfa
130 x 180 mm
Kuşe kâğıt
Renkli resimli
1. baskı: 2013
ISBN: 978-605-4603-10-7

SINIFLAR
4. Sınıf
5. Sınıf
6. Sınıf

TEMALAR
yönetim biçimleri • toplum yaşamı • seçme – seçilme hakkı • özgürlük • özel hayat • kurallar-yasalar • eşitlik • düşünce özgürlüğü
Eğitsel Temalar
TOPLUM HAYATI
HAK ve ÖZGÜRLÜKLER
DEĞERLERİMİZ
İnsanlar hem birbirlerine ihtiyaç duyarlar, hem de özgür olmak isterler. O halde, birlikte yaşamak için en uygun yol hangisidir? İnsanların özgür ve hakça eşit olduğu fikrini savunan tek yol demokrasidir. Demokraside karar verdiğimiz temel şey şudur: Bize, olabilecek en büyük özgürlükleri kazandırmak için, var olan özgürlüklerimizin küçücük parçalarını kaybetmemize neden olan yasalara uymak.
Felsefeyi günlük yaşamla buluşturan “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin 23. kitabı, bireylerin hayatlarını derinden etkileyen “demokrasi” ve “diktatörlük” kavramlarına eğiliyor. Yazar Brigitte Labbé, toplumsal hareketlerin temel dinamiğini oluşturan ve günümüzün en önemli tartışmalarına neden olan bu kavramları, çocukların kendi yaşamlarında karşılaşabilecekleri gündelik sorunlarla örneklendirerek anlatıyor. İnsanı esaret altına alan diktatörlüğün, acı ve sıkıntıdan başka bir şey yaratmadığını gözler önüne serdikten sonra, farklılıklara rağmen birlikte yaşamayı mümkün kılan demokrasinin temel işleyişini betimliyor. Özgürlük, hukuk ve adaletin ayrılmaz birlikteliğini ortaya koyan kitap, hem sınıf hem aile içi okumalar için ideal.

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN