Post image
“Dağ 2” filmi vizyonda

8104947

Özel Kuvvetlerin katıldığı sınır ötesi bir operasyonu konu alan ve sinemalarda 4 Kasım tarihinden itibaren gösterime giren “Dağ 2” filminin galası Kanyon AVM’de yapıldı.

“Dağ 2” filminin seyirci üzerinde nasıl bir etki bırakacağını merak ettiğini belirten başrol oyuncusu Ufuk Bayraktar, “Bir tevafukun içinde yaşıyoruz. 15 Temmuz’dan önce filmin çekimlerine başlanmıştı. Her şey denk geliyor. Birinci filmde karlar arasında çok yorulmuştuk. Bu kez de güneşin altında, dağlarda gerçek silahları taşıdık. Zorlu eğitimlerden geçtik, bir nebze de olsa askerimizin ruh halini anlayabildik. Umarım filmimiz seyircide de karşılık bulur. diye konuştu.

8104948

“Dağ 2”nin başrollerini Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Ahu Türkpençe, Murat Serezli, Atılgan Gümüş, Murat Arkın, Ahmet Pınar, Armağan Oğuz, Emir Benderlioğlu, Açelya Özcan ve Bedii Akın paylaşıyor.

Özel Kuvvetlerin katıldığı sınır ötesi bir operasyonu anlatan “Dağ 2” filminin Kanyon AVM’de gerçekleşen basın gösteriminin ardından açıklama yapan yönetmen ve senarist Alper Çağlar, filme ilişkin ilk fikrin 2014’te doğduğunu söyledi.

Çağlar, filmin teröristlerin elinden kurtarılan bir gazeteciyle başladığına işaret ederek “O dönem DEAŞ’ı kimse bilmiyordu. DEAŞ gibi gerçekten herkesin hazzetmediği, siyasi olmaktan farklı, gerçekten barbarca davranışlarda bulunan bir örgüte karşı kahraman bir grubun öyküsünü anlatmak istedim. dedi.

“ÖZEL KUVVETLERDEN EMEKLİ 3-4 KİŞİYLE MÜLAKAT YAPTIM”

Çağlar, senaryo yazımı sırasında emekli bordo bereli danışmanlarla görüştüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Senaryo yazmak için bilgi edinmek gerekir. Özel Kuvvetlerden emekli 3-4 kişiyle mülakat yaptım. Onların anlattıklarıyla, çok şaşırdığım detayları öğrenmeye başladım. Özel Kuvvetlerdeki askerler aslında süper kahraman değiller. Sivil hayatta sıradan insanlar gibi yaşıyorlar hayatlarını ama gittikleri görevlerin doğası gereği yaptıkları fedakarlıklardan hem hiç bahsedilmiyor hem de kendileri bahsedilmesini istemiyor. Hangi operasyon olursa olsun, kendileri arasındaki en büyük temel kural; ‘Bahsetmeyeceğiz. Kimsenin bilmesine gerek yok. Biz bilelim yeter.’ diyorlar. Bu benim duygusal olarak çok hoşuma gitti. Gerçekten kahraman dediğiniz insan, yaptıklarının bilinmesini umursamayan insandır.”

8104949

FİLM, ÖMER HALİSDEMİR VE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE İTHAF EDİLDİ

Filmin anlattığı askerlerin şu anda olan ve her zaman olması gereken manevi ve teknik kabiliyetteki insanlar olduğunu vurgulayan Çağlar, şöyle devam etti:

“Ömer Halisdemir’i tanıyan insanlar, bizim danışmanımızdı. Onun 15 Temmuz öncesinde de yaptıklarını, onu tanıyan insanlardan dinledim. Biz Özel Kuvvetler Komutanlığında da çekim yaptık. Oraya da gittik. Dağ serisini her zaman Türk Silahlı Kuvvetlerine ithaf ediyoruz ama bu sefer ben şöyle yapmak istedim. Astsubay olarak Ömer Halisdemir gibi astsubaylara, doğuda şehit olmuş genç teğmen Harun Kılınç gibi subaylara ve bizim filmimizde rol alan ve daha sonra doğuda şehit olan Yunus Emre Uçar gibi uzman erbaşlara sahip olan Türk Silahlı Kuvvetlerine ithaf ediyoruz demek istedik. Ömer Halisdemir artık Özel Kuvvetlerin sembolü gibi oldu. Herkese kahraman demek kolay ama gerçek hayatta kahraman olan çok insan yok.”

DAĞ 2 FİLMİNİN KONUSU

“Oğuz ve Bekir’in askerde yaşadıklarının üzerinden 6 sene geçmiştir. İlk filmde teröristlerin elinden kurtulmayı başaran iki arkadaş, yıllar sonra özel bir görev için Özel Kuvvetler 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne (MAK) katılır. Timin özel görevi ise Kuzey Irak’ta bir terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır ama bu sefer düşman geçmişteki gibi bir tane değildir. MAK’ın karşısında bu acımasız coğrafyada birbiriyle çatışan birden fazla kuvvet vardır ve işler bu sefer hiç olmadığı kadar zordur.”

(Posta, 3.11.2016)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN