Post image
Çocuklar için teknoloji tavsiyeleri!

 

İngiltere’de kamu sağlığı birimi uzmanları çocukların elektronik cihazlarla ilişkileri ile ilgili bazı önerilerde bulundular. Önerilerin bulunduğu raporda, teknoloji şirketlerinin çocukların güvenliği için daha fazla çaba göstermesi gerektiği de vurgulandı.

İngiltere’de kamu sağlığı uzmanları, çocukların elektronik cihazlarla ilişkisinin daha güvenli olması için bazı önerilerde bulundu. Bunların başında, elektronik cihazları yemekte ve uyku vaktinde kullanmamak geliyor. İngiltere’de kamu sağlığı uzmanlarının, “Ekrana bağlı aktiviteler ve çocukların ve gençlerin ruhsal ve psıkososyal sağlığı” konusundaki yorumlarını içeren rapor bugün yayımlandı.

Raporda, teknoloji şirketlerinin çocukların güvenliği için daha fazla çaba göstermesi gerektiği vurgulandı. Ailelere yönelik diğer tavsiyeler ise şöyle;

• Cihazlar yatak odasına sokulmamalı.

• Aileler internette güvende olma ve sanal tehditlere maruz kalmama konusunda çocuklarıyla konuşmalı ve bu konuda endişeleri varsa ne yapabileceklerini anlatmalı.

• Caddede karşıya geçerken veya tam dikkat isteyen diğer aktıvıteler sırasında telefon kullanılmamalı.

• Çocuklar 2 saat ekran süresi sonrası telefon veya tablet kullanımına ara vermeli, kalkıp hareket etmeli.

• Ebeveynler cihaz kullanımlarını gözetip çocuklara yeterince ilgi göstermeli ve zaman ayırmalı.

Raporda, elektronik cihaz kullanımı ile ruh sağlığı sorunları arasında net ve doğrudan bir bağlantı bulunamadığı belirtildi.

Gençlerin internette anoreksıa gibi yeme bozukluklarını yücelten, intihar ve kendine zarar verme türü eylemleri içeren görüntülere maruz kalmasının ise oldukça zararlı olabileceği vurgulandı. Sosyal medya şirketlerine de pozitif içerikleri öne çıkaran algoritmalar geliştirmeleri önerildi.

Uygunsuz içeriklere maruz kalıyorlar

İngiltere’de bir süre önce Molly Russell adlı bir genç kızın intihar etmesi üzerine, gençlerin Instagram’da intihar ve kendine zarar verme içerikli bazı zararlı materyallere maruz kalması tartışma konusu olmuştu. Kamu Sağlığı Birimi Başkanı Profesör Sally Davies, olayı “trajik” bulduğunu ve bazı çocukların uygunsuz içeriklere maruz kaldığını söyledi. Ancak Davies, ekran aktivitesi ile ruh sağlığı sorunları arasında kanıtlanmış net bir bağlantı görülmediğini, bu konudaki araştırmalar sonuçlanıncaya dek tedbirli olmak gerektiğini ifade etti.

Davıes’e göre İngiltere’de teknoloji şirketlerinin aktivıtelerıni düzenleyen yeni kurallara ihtiyaç var. Özellikle de ekran bağımlılığı yaratan türden fazla sayıda, “beğeni” toplamaya yönelten veya fotoğraf paylaşımı gibi etkinlikleri ödüllendiren uygulamalara dikkat edilmesi gerek.

(Havadis, 08.02.2019)

 

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN