Post image
“Bu katiller bu cesareti nereden alıyor”

 

2015 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde yine vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan‘ın annesi Songül Aslan, Odatv’ye konuştu. Aslan, “Bu katiller bu gücü, cesareti kimlerden nasıl alıyorlar? Can güvenliğimiz yok” dedi.

Türkiye Muğla’da işlenen Pınar Gültekin cinayetini konuşurken, 2015 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde yine vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın annesi Songül Aslan, Odatv’ye dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

“DEVLETİN ALMADIĞI ÖNLEMLER YÜZÜNDEN BU GÜNLERİ YAŞIYORUZ”

Türkiye aylarca Mersin’in Tarsus ilçesinde 2015 yılında tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste Suphi Altındöken tarafından katledilen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan cinayetini konuşmuştu. Katil Suphi Altındöken ise bir süre sonra cezaevinde öldürülmüştü. Aradan geçen 5 yılda kadın cinayetleri hızla artarken Muğla’da yine üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in vahşice katledilmesi Türkiye’yi bir kez daha ayağa kaldırdı.

Pınar Gültekin cinayetiyle ilgili Özgecan Aslan’ın annesi Songül Aslan ise Odatv’ye konuştu. Türkiye’yi sarsan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi 27 yaşındaki Pınar Gültekin’in Cemal Metin Avcı tarafından katledilmesiyle ilgili olarak Songül Aslan, “Artık dayanamıyorum, neler oluyor bu erkeklere. Devletin almadığı önlemler yüzünden bu günleri yaşıyoruz” diye konuştu.

“Özgecan Aslan Yasası” olarak da bilinen, tahrik ve iyi hal indirimlerinin önüne geçilmesini amaçlayan yasa ve aynı zamanda kadın cinayetlerini son verdirecek uygulamaların Meclis’ten geçmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Aslan, “Siyasetçilerin bu gibi olaylar sonunda kınama yapmalarının bir anlamı yok” dedi.

MECLİS’E SESLENDİ

Çok öfkeli olduğunu belirten Songül Aslan, “Yıllarca kadın şiddetiyle ilgili parlamentodan yasa geçsin dedik” derken sözlerini şöyle sürdürdü:

“CHP teklif verip Meclis’e taşımıştı, ama AKP’den ret geldi. Neden böyle oluyor. Yani çok mu zor. Hadi parlamenter sistemi kaldırdılar, bu iş Cumhurbaşkanının bir imzasına bakıyor çok zor bir şey mi? İstedikleri her yasayı anında geçiren devlet, kadına şiddet, kadın cinayetleri konusunda neden sessiz kalır. Yeter artık yüreğimiz yanıyor. Özgecan’dan sonra kaç tane genç kızımızın, kadınlarımızın hayatları karardı. Özgecan’ın ölümünün ardından her gün bir olay oluyor. Bu güne kadar katledilen tüm kadın cinayetlerini şiddetle kınıyorum. Allah anne ve babalarına sabırlar versin. Bu katiller bu gücü, cesareti kimlerden nasıl alıyorlar? Can güvenliğimiz yok. Artık herkesin tek yürek olması lazım. Yasa çıkmadıkça daha da durmuyorlar. Assınlar bunları açıkça haykırıyorum idam istiyorum. Anaların yüreği artık yanmasın.” 

 

 

“YÜREĞİM YANDI”

Songül Aslan, “Yazık günah kadınlar, gençler, göz göre göre öldürülüyor. Ben bu canilere karşı mutlaka idam istiyorum. Katiller birkaç sene yatıp sonra af çıkıyor aramızda geziyorlar. Sonrasında tablo yine aynı. Özgecanlar, Pınar’lar hayatlarının baharında koparılıyor. Muğla’da Pınar’ın katledilmesini öğrendiğimde çok üzüldüm, yüreğim yandı. Özgecan için ne hissettiysem aynı acıyı yaşıyorum. Pınar’ın da tıpkı Özgecan gibi hayalleri vardı onu da ailesini de yıktılar yok ettiler. Bakın ben halen Özgecan’ı kaybettikten sonra halen ilaçlarla yaşıyorum. Kızım Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1. Sınıf öğrencisiydi. Psikolog olmak istiyordu. Hayallerini çaldılar. Ta ki o cani karşısına çıkıncaya kadar. Ve o cani ağırlaştırılmış müebbet cezası almıştı ama cezaevinde öldürüldü” diyerek, idam konusunda yasa çıkıncaya dek mücadele edeceklerini ifade etti.

“ÇÜNKÜ BEN O ACIYI YAŞADIM…”

Songül Aslan, “Pınar Gültekin, Ceren Özdemir, Özgecan ve daha niceleri… Pınar’ın Özgecan hakkındaki mesajlarını görünce kalbim paramparça oldu. Pınar’da tıpkı bizim gibi, ‘adi köpekler, böyle şerefsizler asılmalı’ demiş. Buradan sesleniyorum. Devlet geç de kalsa artık bu yasayı çıkartsın. Kadınlarımız, çocuklarımız bu sapık, cani ruhlu insan diyemeyeceğim yaratıkların kurbanı olmasın. Özgecan yaşasaydı hayallerini gerçekleştirecek, insanlığa, memlekete hayırlı bir insan olacaktı. Pınar da öyle. Ailesinin acısını ben de sonuna kadar paylaşıyorum. Çünkü ben o acıyı yaşadım” dedi.

“KÖTÜ NİYETLİ OLANLAR DEĞİL, İYİLER YAŞASIN”

Özgecan Aslan anısına Fethiye’de dönemin Belediye Başkanı Behçet Saatcı tarafından yaptırılan ve 2016 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açılan Özgecan Aslan parkını hatırlatan Songül Aslan, “Giden geri gelmiyor. Keşke kızım hayatta olsaydı da bu parkta yapılmasaydı. Ama isminin yaşatılması güzel bir duygu. Bunu yaşayan anlar. O dönem, yani 2016’da bize çok destek olundu. Belediye Başkanı sağ olsun Behçet Bey Özgecan Aslan parkını yaptıklarını söyleyerek açılışa davet etmişlerdi. Biz de katılıp Özgecan’ı bir kez daha anmıştık. Teşekkür ediyorum tekrardan. Kötü niyetli olanlar değil, iyiler yaşasın. Kadın ve çocuk cinayetlerini kapsayan idam yasasını mutlaka istiyoruz” diye konuştu.

 

MERSIN’IN TARSUS ILCESI’NDE GECEN YIL 11 SUBAT’TA EVE GITMEK ICIN BINDIGI DOLMUSUN SOFORU TARAFINDAN VAHSICE OLDURULEN OZGECAN ASLAN’IN ADININ VERILDIGI ANIT VE PARK, 8 MART DUNYA KADINLAR GUNU’NDE TORENLE ACILDI. TORENE, FETHIYE BELEDIYE BASKANI DP’LI BEHCET SAATCI, OZGECAN ASLAN’IN ANNESI SONGUL (fOTODAKI) , KARDESI BARIS VE TEYZESI FETHIYE ONER ILE ILCEDEKI KADIN DERNEGI TEMSILCILERI VE VATANDASLARDAN OLUSAN YAKLASIK 2 BIN KISI KATILDI. (fOTO:ERGUN TOS/FETHIYE-DHA)

 

(Oda Tv, 26.07.2020)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN