Post image
Bayer’den itiraf

İlaç devi Bayer’den itiraf: Kanser ilacını zenginler için geliştirdik

Bayer firmasının kanser ilacı Nexavar için hasta başına yılda 67 bin dolar talep ettiği belirtildi. Firmanın CEO’su Marjin Dekkers, ‘İlacı Hintliler için değil, zengin Batılılar için geliştirdik’ dedi

Birçok sivil toplum kuruluşu, Bayer CEO’ su Marijn Dekkers’in “Biz bu ilacı Batılı zenginler için ürettik” açıklamaları nedeniyle dava açacağını açıkladı. Bayer yetkilileri Dekkers’in açıklamalarının yanlış anlaşıldığını iddia etse de bu açıklama kabul görmedi. Dekkers’in geçen aralık ayında FT Pharma Konferansı’nda yaptığı konuşmadaki sözleri, haftalık Amerikan dergisi Business Week’in bu sözlere son sayısında yer vermesiyle duyuldu.

HaberTürk’te yer alan habere göre, Hindistan hükümetinin böbrek, karaciğer ve tiroit kanseri tedavisinde kullanılan ilacın patentsiz üretimine izin vermesine tepki gösteren Dekkers, bunun aslında “hırsızlık” olduğunu ileri sürdü ve “Biz bu ürünü Hindistan pazarı için geliştirmedik. Bu ürünü doğrusunu söylemek gerekirse Batı’daki bunu alabilecek maddi güce sahip insanlar için geliştirdik” ifadesini kullandı. Bayer firmasının söz konusu kanser ilacı için hasta başına yılda 96 bin dolar talep ettiğine, Hindistan’da da üretilmeye başlanan ilacın ise sadece 177 dolara satıldığına dikkat çekildi.

‘İlacı zenginlere yaptık’
Marijn Dekkers 67 bin dolarlık kanser ilacı için ‘Biz bu ilacı fakirler için değil zenginler için yaptık’ dedi

BAYER firmasının Hollandalı CEO’su Marijn Dekkers, 67 bin dolarlık kanser ilacı hakkında “Doğruyu konuşalım Biz bu ilacı fakirler için değilzenginler için geliştirdik” dedi.

‘BİZ BU İLACI BATILI ZENGİNLER İÇİN GELİŞTİRDİK’
Amerikan dergisi Business Week’in son sayısında yer alan habere göre, Hindistan hükümetinin Nexavar adlı kanser ilacının patentsiz üretimine onay vermesine tepki gösteren Dekkers, “Bunun adı hırsızlıktır. Doğruyu konuşma zamanı geldi. Biz bu ürünü Hindistan pazarı için geliştirmedik. Kanser ilacını batıda yaşayan ve maddi güce sahip insanlar için geliştirdik” dedi.

DAVA GELİYOR
Bayer firmasının kanser ilacı Nexavar için hasta başına yılda 67 bin dolar talep ettiği belirtildi. Hindistan’da da üretilmeye başlanan ilacın ise sadece 177 dolara satıldığına dikkat çekildi. Birçok dernek, Dekkers’in bu şok açıklamaları nedeniyle dava açacağını açıkladı. Bayer yetkilileri, CEO Marijn Dekkers’in açıklamalarının yanlış anlaşıldığını iddia etse de, dernekler bunu kabul etmedi.

(habertük.com, 5 Şubat 2014)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN