Post image
Altın Kafesteki tutsak: Spencer filmi vizyonda

 

Yazgülü ALDOĞAN

Milyonların sevgilisi Lady Diana’nın prenses olarak hayatındaki en kötü üç günü konu edinen Spencer filmi vizyona girdi.

Prensessiniz, elbiselerinizi bile giydiren hizmetkârlarınız var. Elinizi soğuk sudan sıcak suya sokmuyor, sadece poz veriyorsunuz. Üstelik halk sizi seviyor, her hareketiniz fotoğraflanıyor.

Ama ölesiye mutsuzsunuz, o kadar ki yediğiniz her lokmayı kusuyor, halüsinasyonlar görüyor, ağlarken gözyaşlarınızı içinize akıtıyorsunuz!

Milyonların sevgilisi Lady Diana’nın hayatı işte buydu ve eşinden ayrılmadan önce herkesin çok mutlu olması gereken bir Noel tatilinde sinir krizleri geçiriyordu!

Vizyona giren Spencer (Diana’nın kızlık soyadı) filmi işte Sandringham Şatosu’nda geçen bu üç günlük Noel tatilini anlatıyor. Kristen Stewart, Lady Diana’yı en başarılı biçimde canlandıranlardan biri olmuş. Onun kadar ince, zarif ve hüzünlü, gözleri sürekli yaşlı. Diana’nın mutsuzluğu, bütün gençliği ve güzelliğine karşın, kocasını yaşlı ve çirkin metresinden koparamamış olması hatta kocasının aynı Noel hediyesini ikisine birden almış olması.

Üstelik prens, onunla ne yatak odasını paylaşıyor ne de iki kelime ediyor. Diana ise her şeye isyanda.

Kraliyet ailesinin kuralları, evet çok katı ve çok sıkıcı ama o, sıradan halktan bir insan gibi yaşayamayacağını bilerek evlenmedi mi? Belli değil.

Pablo Larraín tarafından yönetilen ve Steven Knight tarafından yazılan film, 2021 yapımı. Filmin başrollerinde Kristen Stewart’ın yanı sıra Jack Farthing ve Sean Harris yer alıyor.

Film, sadece Lady Diana’nın geçirdiği psikolojik bunalımları değil, kraliyet yaşamının ne kadar katı kurallara bağlı olduğunu göstermesi açısından ilginç.

Diana’nın “Ben halktan biri gibi yaşamak istiyorum” sözüne prensin “Ama halk bizim onlar gibi olmamızı istemiyor!” yanıtı ise daha da ilginç!

Ben filmi izlerken Prens Harry ve Amerikalı oyuncu karısı Meghan’ın kraliyet unvanlarını reddedip İngiltere’yi terk etmelerinin nedenini daha da iyi anladım. Hele kral da olmayacaksa o kadar sıkıntıya ne gerek var ki?

ABD’de de ve İngiltere’de de seyircilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan filmin Türkiye’de de aynı ilgiyi görmesi bekleniyor.

Haftanın diğer filmleri

“Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar”

Will Smith’in başrolünde yer aldığı “King Richard”, 2000’ler sonrası kadın tenisine damga vuran Serena Williams ve Venus Williams kardeşleri her daim destekleyen ve onların potansiyellerine ulaşmaları için elinden geleni ardına koymayan baba Richard Williams ve genç Serena ile Venus’ün hikayesini anlatıyor.

Reinaldo Marcus Green’in yönettiği filmde, Will Smith, Saniyya Sidney ve Demi Singleton rol alıyor.

“Hayalet Avcıları: Öteki Dünya”

Carrie Coon, Finn Wolfhard ve Mckenna Grace’in oyuncu kadrosunda yer aldığı “Hayalet Avcıları: Öteki Dünya” adlı film, taşrada bir kasabaya taşınan bir ailenin, büyükbabalarından kendilerine kalan hayalet avcıları mirasıyla bulundukları kasabayı büyük çaplı bir hayalet istilasından kurtarmaya çalışmasını konu ediniyor.

“Muallim”

Osmanlının son döneminde Jön Türk olan bir öğretmenin kendi değerleriyle tanışmasına odaklanan “Muallim” filmi de Öğretmenler Günü’nün olduğu bu hafta vizyona giriyor.

Yönetmenliğini Müslim Şahin’in yaptığı ve yurt dışındaki bazı festivallerden ödül alan eserde, sürgüne gönderildiği kasabada öğretmenlik yapan bir adamın hayatını anlatıyor.

Filmde Melih Selçuk, Sevtap Özaltun ve Ruhi Sarı oynuyor.

“Cehennem Kapısı”

Arjantin yapımı haftanın korku filmleri arasında yer alan “Cehennem Kapısı”, oğluyla birlikte geçirdiği araba kazası sonrası ne olduğunu hatırlayamayan bir biçimde kayıp oğlunu arayan Cecillia’nın hikayesini ele alınıyor.

“Aşk Yolunda”

Seçil Çömlekçi’nin 2019 yılında yayımlanan kitabından uyarlanan film, evlenme teklifini beklediği sırada sevgilisi tarafından terk edilen ve genel olarak şanssız kişiliğiyle bilinen Bade’nin, bu şanssızlığı kırma girişimi sırasında yaşadıklarını konu ediniyor.

Romantik komedi türündeki filmde, Şahin Irmak, Çiğdem Batur, Bora Cengiz, Ayhan Taş ve Asuman Dabak rol alıyor.

“Yan Etki”

Pekin Azer’in yönettiği gerilim türündeki “Yan Etki” adlı film, hastalığına çare olsun diye aldığı ilacın yan etkisiyle hayatı alt üst olan bir adamın hikayesini seyircilerin dikkatine sunuyor.

“Ecinni 3: Issız Çığlık”

Haftanın yerli korku filmi “Ecinni 3: Issız Çığlık”, yaşadığı rahatsızlık sonrası esrarengiz görüler görmeye başlayan Zeynep’in, bu konuyu araştırmasıyla kendisinin ve ailesinin başından geçenleri anlatıyor.

“Ecinni” filminin üçüncü devam halkası olan yapımın yönetmen koltuğunda, serinin diğer filmlerini de yöneten Mustafa Sağlam oturuyor.

“Pişiriciler”

Ute von Münchow-Pohl’un yönettiği Almanya menşeli animasyon yapım “Pişiriciler”, 200 yıldır insanlardan uzakta yer altında yaşayan Elfler’in Helvi önderliğinde yeniden yeryüzüne çıkarak asıl gayelerini hatırlamalarını konu ediniyor.

“Dünyanın En Kötü İnsanı”

Joachim Trier imzalı, orijinal ismiyle “The Worst Person in the World”, 30’larına yeni girmiş enerjik biri olan Julie’nin, hayattaki yerini bulmaya çalışmasını ve bu arayışın etkilediği ilişkilerini ele alıyor.

Trier’in “Reprise” (2006), “Oslo, 31 Ağustos” (2011) ve “Thelma” (2017) gibi depresif ve psikolojik ağırlıklı filmlerden sonra izleyici karşısına çıkardığı “Dünyanın En Kötü İnsanı” filmindeki rolüyle Renate Reinsve, Cannes Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü aldı.

(Cumhuriyet, 19.11.2021)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN