Post image
Altın aslan için kıyasıya yarış

altin-aslan-icin-kiyasiya-yaris-7413389

Nil Kural

İstanbul – 73’üncü Venedik Film Festivali dün düzenlenen basın toplantısıyla programını açıkladı. Açılışı ‘La La Land’in yapacağı festivalde, Wim Wenders, Terrence Malick ve Pablo Larrain’in yeni filmleri de yarışmada yer alacak

Dünyanın en köklü film festivallerinden Venedik, seçkisini dün (28 Temmuz) Roma’da düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. 31 Ağustos-10 Eylül arasında 73’üncü kez düzenlenecek festivalin Yarışma ve yarışma dışı bölümlerinde 55 film takipçilerle buluşacak. Venedik Film Festivali’nin seçkisinin en azından kağıt üzerinde çok güçlü olduğunu söylemek mümkün.

Jüri başkanlığını Sam Mendes’in üstleneceği Altın Aslan ödüllü ana yarışmada 20 film yer alıyor. Yarışmada yer alan Şilili yönetmen Pablo Larrain’in Jacqueline Kennedy biyografisi ‘Jackie’de başrolde Natalie Portman var. Moda tasarımcısı Tom Ford’un ‘A Single Man’den sonra ikinci kez yönetmen koltuğuna oturduğu ‘Nocturnal Animals’ da Venedik’te Altın Aslan için yarışacak. ‘Whiplash’le ses getiren yönetmen Damien Chazelle’in başrollerini Emma Stone ve Ryan Gosling’in üstlendiği romantik müzikali ‘La La Land’, hem festivali açacak hem de yarışmada şansını deneyecek.

Venedik’in kırmızı halısına ünlü oyuncuları taşıyacak diğer bir film ise ‘Blue Valentine’nın yönetmeni Derek Cianfrance’ın yeni filmi ‘The Light Between Oceans’.

Kusturica kamera önünde

Yarışmadaki dünya sinemasının yakından takip edilen yönetmenleri listesi de bir hayli uzun. Filipinli Lav Diaz, ‘The Woman Who Left’le, Alman Wim Wenders ‘Les beaux jours d’Aranjuez’le yarışmada yer alıyor. Fransızların yaratıcı yönetmeni François Ozon ‘Frantz’la Altın Aslan için yarışacak. Cannes’ın kadrolu yönetmenlerinden Meksikalı Amat Escalante de bu kez Venedik’te yer alıyor. İki Altın Palmiye’li Emir Kusturica ‘On the Milky Road’la yarışan diğer bir isim. Kusturica, filmde Monica Bellucci’yle kamera önüne de geçiyor.

Yeni filmi ‘Voyage of Time’ merakla beklenen Terrence Malick Venedik’te dünya prömiyeri yapacak yönetmenler arasında. Filmin anlatımını Brad Pitt üstleniyor.

Gibson’dan vicdani ret öyküsü

Yarışma dışı bölümde de iddialı filmler yer alıyor. Mel Gibson yönettiği ‘Hacksaw Ridge’le izleyicilerinin karşısına çıkacak. Başrolünü Andrew Garfield’ın üstlendiği film gerçek bir hikâyeden yola çıkıyor ve 2. Dünya Savaşı sırasında vicdani ret hakkını kullanan ABD’li bir askeri konu alıyor.

page_reha-erdemin-koca-dunyasi-venedik-film-festivalinde_525715021

Erdem, Ufuklar bölümünde

Festivalin önemli bölümü Orizzonti/Ufuklar’da yer alan 19 film arasında Reha Erdem’in yeni filmi ‘Koca Dünya’ da bulunuyor. Filmin başrollerini Ecem Uzun ve Berke Karaer paylaşıyor.

Reha Erdem kimdir?

Film Yönetmeni ve senarist Reha Erdem 1960 İstanbul doğumlu.Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim gördü. Paris’te VIII Üniversitesi’nde Sinema ve Plastik Sanatlar bölümünü bitirdi. Türkiye’ye döndükten sonra çektiği ilk uzun metrajlı filmi ‘A ay’ ile birçok ödül aldı. Film çekmediği dönbem içerisinde reklam filmi yönetmenliği yaptı. Tüm filmlerininin senaryosunu yazıp yöneten Reha Erdem, Beş Vakit ve Kosmos filmlerinin kurgusunu, Hayat Var filminin hem kurgusunu hem ses tasarımını kendisi yaptı.

Reha Erdem filmleri;

Kosmos (2009)
Hayat Var (2008)
Ekim’de Hiçbir Kere (2006) (kısa film)
Beş Vakit (2006)
Korkuyorum Anne (2004)
Kaç Para Kaç (1999)
A ay (1988)

Reha Erdem kazandığı ödüller;

46. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film, En İyi Yönetmen (Kosmos)

43. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetim, En İyi Kurgu (Kosmos)

45. Antalya Altın Portakal Film Festivali SİYAD Jüri Özel Ödülü (Hayat Var)

42. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetim, En İyi Kurgu (Hayat Var)

3. Yeşilçam Ödülleri En İyi Yönetmen (Hayat Var)

25. Uluslararası İstanbul Film Festivali Altın Lale (Beş Vakit)

13. Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Film (Beş Vakit)

12. Adana Altın Koza Film Festivali En İyi Senaryo (Korkuyorum Anne)

16. Ankara Uluslararası Film Festivali En İyi Yönetmen (Korkuyorum Anne)

‘Jîn’ filminin yönetmeni Erdem: Bana en çok umut veren Kürt kadınları

(Milliyet, 29.07.2016)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN