Post image
Acımız büyük… Nazire Dedeman Çağatay’ı kaybettik

 

Dedeman Holding eski Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve 3DE3 Yönetim Kurulu Başkanı, Umut Vakfı’nın Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay dün (4 Şubat Pazartesi) Maslak Acıbadem Hastanesi’nde geçirdiği açık kalp ameliyatı sonrasın yaşanan komplikasyon nedeniyle yaşama veda etti…

Kayserili bir ailenin ortanca ve tek kız çocuğu olarak 1949 yılında Ankara’da doğan Nazire Dedeman Çağatay, TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. Babası Mehmet Kemal Dedeman’ın kurduğu Dedeman Holding topluluğunun yönetiminde çeşitli görevler üstlendi. 2014 yılına kadar Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini yürüttü. 2014 yılında bu görevinden ayrılarak 3DE3 Gayrimenkul Turizm ve Yönetim A.Ş.’yi kurdu ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürüyordu.

28 Eylül 1993 yılında elim bir olay sonrası oğlu Umut’u kaybetmesinden sonra büyük bir acı yaşayan Nazire Dedeman Çağatay, oğlunun anısını yaşatmak ve başkalarının da “bireysel silahlarla işlenen” acıları yaşamaması için Umut Onurlu Önderler Yetiştirme Vakfı’nı (UMUT) kurdu.

“Benim hayatta en endişe duyduğum konu, her geçen gün giderek artan şiddet haberleridir” diyen Nazire Dedeman Çağatay, oğlu Umut’un 17 yaşında öldürülmesinden sonra yaşadığı hukuksuzlukları, belgeleriyle Cem Çağatay’ın kaleme aldığı “Umutsuz Adalet” kitabında ortaya koydu ve özellikle hukuk fakültelerinde, hukuk öğrencilerine, ömrünü adalete adayanlara örnek olması için yayımladı.

 

 

Umut Vakfı’nı kurduğundan bu yana geçen 25 yıllık süreçte, vakfın kuruluş amaçlarına uygun olarak hukukun üstünlüğü, yurttaşlık bilincinin geliştirilmesi, barış ve insanların sorunlarını silahla, şiddetle değil de uzlaşmayla çözümlemelerine yönelik seminerler, sempozyumlar, uluslararası toplantılar, “Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü” etkinlikleri, şiddete çeşitli sanat dallarıyla dikkat çekmek için ödüllü yarışmalar düzenlenmesine önderlik etti…

En büyük amacı oğlu Umut’un silahla öldürülmesi neticesinde yaşadığı acıları toplum yararına olumluya dönüştürmekti…

Ve kurucusu olduğu Umut Vakfı, şiddetin en uç noktası ve tek işlevi öldürmek olan silah şiddeti ile mücadele etmektedir…

Özlem Önal ve Özben Önal’ın biricik anneleri, Cem Çağatay’ın çok sevdiği eşi Nazire Dedeman Çağatay’ın en büyük mutluluğu ise torunları Damla Soyuer, Lal ve Alara Yüksel ile Hayal Gülkaya idi…

İş kadını ve sivil toplum lideri kimlikleriyle tanınan Nazire Dedeman Çağatay’ın çok sayıda tebliğleri, makaleleri ve röportajları yayınlanmıştır. Kariyeri boyunca 40’dan fazla ödül ve plakete layık görülmüştür. ‘Nazire’ ve ‘Bir Avuç Göl’ adlı yayımlanmış iki adet şiir kitabı bulunuyor. Bazı şiirleri bestelenerek ‘Her Şey Alt Üst’ adlı albümde yer aldı. Yağlı boya tabloları ile sergilere katılan Nazire Dedeman Çağatay’ın uğraşı alanları arasında organik bağcılık ve zeytincilik de yer alıyor.

Nazire hanım için Çarşamba günü İstanbul Tarabya Ferahevler Dedeman Camii’nde öğleyin cenaze  namazı kılınacak. Cenaze, 7 Şubat Perşembe günü Ankara’da ilkindide Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek…

Umut Vakfı

YORUMLAR(5)

TULAY ATAY

2019-02-06 10:23:13 Cevapla

Kendisini Antakya, Hatay’da UMUT Vakfı Bireysel Silahsızlanma Farkındalığı ve Yerel Medya Eğitim Semineri’nde tanıma fırsatım oldu. Örnek aldığım kadınlardan biri oldu güzel ülkemde.

Hepimizin başı sağolsun… Sevenlerine sabır diliyorum… Mekânı cennet olsun…

Yaptıkları ile örnek oldu… Kendisinin yolunda yüreyecek yürekte kadınlarımız var güzel ülkemde…

Saygıyla hatırasının önünde eğiliyorum…

tülay atay


Tulay ATAY, PhD, PhD, MA, BA, BA, AA
Assistant Prof. of Journalism / Head of Dpt.

PETITE BIO by YEAR:
BA Journalism & PR
Associate of Arts (AA) Degree in Music & Vocal Training
MA Cultural Anthropology & Gender and Women’s Studies
PhD Rural Women’s Studies & AgriEcon
BA Sociology
PhD Journalism
&
Co-Vice President of (2-term) & Co-Founder of Women’s Studies Centre of Mustafa Kemal University (KADMER)
&
Elected Vice Chair of Women’s Network of ECREA (2014 to 2018)

NB. Formerly ATAY-AVSAR

Address:
Hatay Mustafa Kemal University
Faculty of Communication
Department of Journalism
Tayfur Sokmen Campus
TR-31060 Antakya (Antioch-on-the-Orontes), Hatay
TURKEY (TÜRKİYE)
Phone: ++90.(0).326.245.58.00 or 221.33.17 Extension: 11714
Fax: ++90.(0).326.245.58.36
GSM: ++90.(0).533.659.54.16 (WhatsApp)
http://www.mku.edu.tr/departments.aspx?birim=172&icerik=3179
https://mku.academia.edu/TulayATAYAVSAR
http://linkedin.com/in/tulay-atay-06349036
https://www.researchgate.net/profile/Tulay_Atay-Avsar
Twitter: @tulayatayavsar
https://www.facebook.com/profile.php?id=615558443
http://tulayatayavsar.blogspot.com/?m=1
Skype: tulay.atayavsar
*********************************************************

Sümer Filiz İpek

2019-02-06 18:01:25 Cevapla

Çok üzgünüm.Bu kadar verimli bir insanın böyle göçüşü çok üzücü ve ülkemiz için de büyük kayıp. Nazire Hanım’ın mekanı cennet olsun.
Geride kalanlara sabır diliyorum.

GULSEREN USER

2019-02-06 19:36:53 Cevapla

ACINIZ ACIMIZ OLDU. BUYUK YUREKLI, KALBI INSAN SEVGISI ILE DOLU, TOPLUMA YARARLI CALISMALARDA BULUNAN NADIDE INSAN SAYIN NADIRE DEDEMAN CAGATAY’IN OLUMU BENI DE DERINDEN SARSTI. ALLAH RAHMET EYLESIN. NURLARDA UYUSUN DINLENSIN O YUCE YUREGI. YAKINLARINA VE CALISANLARINA BASSAGLIGI VE SABIRLAR DILIYORUM. COK UZGUNUM..

Şükrü Özer

2019-02-06 20:38:43 Cevapla

Orunu uçmağ olsun. O bir anne. Sadece bir anne değil milletin annesi. Vefatının basında neredeyse hiç yer
bulmayışını tel’in ediyorum. Türrk milletinin asil kültürüne katkıları ve aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

okay çokgünlü

2019-02-07 17:29:06 Cevapla

çanakkale de kendisini tanıma onuruna layık olmuş biri olarak şunu söyliyebilim hayat’a bakışı ile beni her zaman derinden etkileyen müthiş bir insandı. Kendisini tanımış olmak ile büyük hayat tecrübelerinden faydalandım, alçak gönüllüğün hanımefendiğin bir insanın asalet olduğunu kendisinde gördüm. Eğitime ve gençliğe verdiği değerlerle toplumumuza örnek olarak kalcağından eminim. Kendisini büyük özlem ve sevgiyle anacağım. Nurlar içinde uyu saygıdeğer Hanımefendi..
Veteriner hek. Okay Çokgünlü

SİZ DE YORUM YAZIN