Post image
3 kişiden biri, ‘müdahale etmem’ dedi

taciz

Çocuklara ve kadınlara yönelik artan cinsel saldırılara ilişkin Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından yapılan bir çalışma, kadın ve erkeklerin cinsel suçlara bakışını ortaya koydu. Bin 144 kişinin katıldığı araştırmada, taciz ve tecavüze uğrayan birini gördükleri halde müdahale etmeyip, polisi arayacaklarını söyleyenlerin oranı yüzde 34 oldu. Kadının fiziksel temasını erkeklerin yüzde 35’i taciz olarak nitelemezken, araştırmaya katılanların yarıya yakını toplumda tacizci olarak anılmanın tacize uğramaktan çok daha ağır bir baskı olduğu görüşünde.

Üsküdar Üniversitesi, cinsel saldırılara ilişkin toplumun algısını ölçmek amacıyla ‘Cinsel Şiddet ve Toplumsal Algı’ araştırması yaptı. İnternet üzerinden bin 144 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmaya 17-51 yaşları arasında 622 erkek, 424 kadın katıldı. Araştırmada birbirinden çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Araştırmadaki “Çevrenizde tacize ya da tecavüze uğrayan birini görseniz müdahale eder misiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 61.4 oranı ile müdahale edeceklerini belirtirken; katılımcıların yüzde 34’ü polisi arayacaklarını söyledi. Kadınların yüzde 51.1’i, erkeklerin yüzde 22.6’sı “polisi ararım” yanıtını verdi. Aynı soruya kadınların yüzde 45.7’si, erkeklerin yüzde 74.11’i “Müdahale ederim” dedi.

“Gece 3’te tek başına yürüyen bir kadın hakkındaki düşünceleriniz” sorusuna ise katılımcıların yüzde 71.5’i, “Herkes istediği saatte dışarı çıkabilmeli” yanıtını verirken, yüzde 16.1’sı “Bir kadının o saatte tek başına dışarıda olmasını uygun bulmuyorum” şeklinde oldu. Bu soruya kadınların yüzde 79.9’u, erkeklerin ise yüzde 67.3’ü “Herkes istediği saatte dışarı çıkabilmeli’’ yanıtını verdi. “Bir kadının o saatte tek başına dışarıda olmasını uygun bulmuyorum” diyen kadınların oranı yüzde 12.7, erkeklerin yüzde 18.3 oldu.

“Bir kadının bir erkeğe fiziksel temasta bulunması taciz midir? ” sorusuna katılımcıların geneli yüzde 50.7’i “Evet, tacizdir”, yüzde 37.2 ile “Hayır, taciz değildir” dedi. Kadınlar, erkeklerden daha yüksek bir oranda bu durumu taciz olarak niteledi. Taciz olarak kabul edenlerin yüzde 55.1’i kadın olurken, erkeklerin ise yüzde 46.7’si “Evet, tacizdir” dedi. Aynı soruya kadınların yüzde 24.7’si erkeklerin ise yüzde 35.2’si “Hayır, taciz değildir” düşüncesinde olduklarını belirtti.

KADINLAR TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA TACİZE UĞRAMAKTAN ENDİŞE DUYUYOR

maxresdefault

Yalnızca kadın katılımcılara yöneltilen “Toplu taşıma araçlarında tacize uğrama endişeniz var mı?” sorusuna yüzde 92.2 oranında “Evet, taşıyorum” cevabı verildi. Yalnızca erkek katılımcılara sorulan “Hayatınızda bulunan kadınlar için toplu taşımada tacize uğrayabilir endişeniz var mı?” sorusuna ise “Evet, endişe taşıyorum” cevabı verenlerin oranı yüzde 86 oldu.

“Bir kadın mı vücut hatlarını belli etmeyen kıyafetler giymeli yoksa bir erkek mi kontrolünü kaybetmemeli?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 52.8’i ”Erkeğin kontrolünü kaybetmemesi gerekli’ cevabını verdi. “Kadının da erkeğin de dikkat etmesi gerek” diyenlerin oranı ise yüzde 40.6 oldu. Kadınların yüzde 60.6’sı erkeklerin ise yüzde 47.7’si “Erkek kontrolünü kaybetmemeli” dedi.

Araştırmada katılımcılara “Kalabalık bir ortamda birden çığlıklar duyduğunuzu ve dönüp baktığınızda birbirlerini tacizci olarak suçlayan bir kadın ve bir erkek gördüğünüzü düşünün. Bu sahne karşısında ne düşünürsünüz?” sorusu yöneltildi. Bu soruya katılımcıların yüzde 74.8’i “Erkeğin tacizci olabileceği yönünde” yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 19’u diğer seçenekleri işaretleyerek açıklamalarında olayı irdeleyeceklerini, yargısız infazda bulunmayacaklarını belirtti. Bu soruya kadınların yüzde 84.6’sı erkeklerin yüzde 70.5’i “Kadın tacize uğramış, erkek tacizcidir diye düşünürüm” dedi.

KADINLAR TECAVÜZE UĞRAMANIN, ERKEKLER TECAVÜZCÜ OLARAK BİLİNMENİN AĞIR BİR BASKI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR

“Sizce toplumda tacize/tecavüze uğramış birey olarak bilinmek mi yoksa tacizci/tecavüzcü birey olarak bilinmek mi daha ağır bir baskıdır?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 46.5’i “Tecavüzcü/tacizci olarak bilinmek daha ağır bir baskıdır” şeklinde yanıt verdi. Bu yönde görüş verenlerin yüzde yüzde 54’ü erkekler oldu. “Tecavüze/tacize uğramış olmanın daha ağır bir baskı olduğu” yönünde fikir beyan eden katılımcıların oranı yüzde 44.8 olurken, bu yönde yanıt verenler içinde kadınların oranı yüzde 56.2 oldu.

“Taciz/tecavüz olaylarının doğu ülkelerinde mi yoksa batı ülkelerinde mi daha yaygın olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusunda ise genel kanı yüzde 54.2 ile “Bu hususta doğu-batı ayrımı olmadığını düşüyorum” şeklinde belirlendi. Kadın katılımcıların yüzde 62.2’si, erkek katılımcıların yüzde 49.3’ü “Bu konuda doğu-batı ayrımı olmadığını düşünüyorum” cevabını verdi. Kadınların yüzde 22.4’ü erkeklerin ise yüzde 31.8’i aynı soru için “Doğu ülkelerinde daha yaygın olduğunu düşünürüm” dedi.

“Ülkemizde taciz/tecavüz suçlarına uygulanan cezai işlemleri yeterli buluyor musunuz?” sorusuna katılımcıların geneli yüzde 78.1 oranında “Kesinlikle yeterli bulmuyorum” cevabını verdi. İkinci en yüksek oran ise yüzde 14,4 ile “İstikrarlı bir yeterlilik görmüyorum” yanıtı oldu. Kadın katılımcıların yüzde 87,9’u erkeklerin yüzde 73,1’i “Kesinlikle yeterli bulmuyorum” yanıtını verirken aynı soruya kadınların yüzde 8.4’ü erkeklerin yüzde 17.8’i “İstikrarlı bir yeterlilik görmüyorum” yanıtını verdi.

“OKULLARDA TACİZE KARŞI EĞİTİM VERİLMELİ”

1404717231_Do__.Dr.Abulfez_S__leymanov

Araştırmayı yürüten Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abulfez Süleymanov, çıkan sonuçlarla ilgili değerlendirmesinde, “Araştırma bulguları değerlendirildiğinde toplum algısının yaşanmış olaylarla etkileşim içerisinde olduğu, bireylerin genel olarak bu hususta kaygılı olduklarını ve bu bağlamda caydırıcı yaptırım gücü olan uygulamalar talep ettikleri sonucu ortaya çıkıyor. Tacizin cinsiyeti olmadığına dair çıkan sonuca istinaden, özellikle okullarda erkek ve kız öğrencilerin taciz konusunda eğitim almaları sağlanabilir. Böylece karşı cinsi empatiyle anlayıp tacizle ilgili olarak yanlış kabullenme ve algılamalar her iki cins için de sorun olmaktan çıkabilecektir. Anketin açık uçlu sorularına kişilerin yaptıkları yorumlardan toplumda bu tarz konulara daha çok dikkat çekilmesinin bir ihtiyaç olduğu bulgusu ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

(www.capakcurgazetesi.com.tr, 10.07.2016)

Bu Yazıya Hiç Yorum Yapılmadı.

SİZ DE YORUM YAZIN